Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

10 listopada 2020 r.
21:12

Szpital tymczasowy już powstaje. Zaczęły się prace w Targach Lublin [zdjęcia, wideo]

59 1 A A

480 łóżek, 700 pracowników i 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wykorzystanej prawie do maksimum. Tak ma wyglądać szpital tymczasowy dla pacjentów z Covid-19 w Targach Lublin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital tymczasowy ma być gotowy na przyjęcie pacjentów za trzy tygodnie. - Jeśli dynamika wzrostu zakażeń sprawiłaby, że potrzeby hospitalizacji przekroczą możliwości szpitali, zabezpieczamy się szpitalem tymczasowym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, szpital zacznie działać na przełomie listopada i grudnia - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Aktualnie zwiększamy liczbę łóżek zakaźnych do 2359. Dalsze działania zbyt mocno ograniczyłyby leczenie osób niezakażonych. Nie chcemy przekraczać 35 proc. bazy łóżkowej - dodaje wojewoda.

W Targach Lublin przy ul. Dworcowej trwa już adaptacja hal na potrzeby szpitala tymczasowego. - Obiekty targów to około 14 tys. mkw, które praktycznie do ostatniego metra będą przygotowane dla bezpiecznej infrastruktury szpitala. Wykładana jest podłoga, która musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Na niej zostanie położona wykładzina, na której będziemy montować konstrukcje związane m.in. z pomieszczaniami dla pacjentów i lekarzy, strefami czystymi i brudnymi - tłumaczy Filip Bittner, wiceprezes Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie, do których należą Targi Lublin.

Zaznacza, że kluczowym elementem dla szpitala i jednym z największych z wyzwań przy jego budowie jest instalacja tlenowa.

W hali A zaplanowanych jest 80 łóżek respiratorowych. Kolejne 400 miejsc dla pacjentów z Covid-19 - w hali C. - Pacjenci będą przyjmowani w strefie przyjęć i segregacji, która będzie spełniała wymogi prostej izby przyjęć z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - zapewnia dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska, pełnomocnik wojewody ds. organizacji szpitala tymczasowego. - Pacjenci będą mieli dostęp do umywalek, toalet i natrysków. Dobudowane zostanie zaplecze kuchenne i punkt dystrubucji posiłków, również z podziałem na strefy brudne i czyste. Chodzi o to, żeby pracownicy, którzy udzielają świadczeń na hali, nie mieszali się z tymi, którzy dowożą posiłki. Zostaną też wydzielone strefy dla personelu - sanitarno-epidemiologiczne oraz wypoczynku - dodaje Czarkowska.

- W sali intensywnej terapii planujemy przyjmować pacjentów wymagających wspomagania układu oddechowego przy pomocy metod inwazyjnych m.in. respiratora. Pamiętajmy jednak, że to nie jest oddział, który spełnia wymogi oddziałów najwyższej referencyjności jak np. w klinikach. Pacjenci, którzy będą tu trafiać będą prawdopodobnie kandydatami do przeniesienia na takie oddziały - tłumaczy dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar, pełnomocnik wojewody ds. organizacji udzielania świadczeń medycznych w szpitalu tymczasowym. Dodaje: Same łóżka nikogo nie wyleczą. Potrzebujemy wykwalifikowanej kadry m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, rehabilitantów.

Dotychczas do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ok. 200 osób. - Personel będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę, w zmianach 12-godzinnych. Są jednak szczegóły dotyczące środków ochrony indywidualnej, w których można pracować w zmianach 3-4 godzinnych. Ułożenie harmonogramu pracy przy dostępnych zasobach będzie wyzwaniem - mówi Beata Gawelska, dyrektor SPSK1 w Lublinie, który jest szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium